Division & Area Results

Table Topics & International Speech Contests

Division A
Contest Date Position Table Topics International Speech
Division A 3/6 First Place Dedra Demaree  Shane Cohen 
Runner Up Jill Lazar  Linda McLaughlin 
Area 112/13 First Place Kris Pedaprolu  Linda McLaughlin 
Runner Up Rob Myers  Patrick McTish 
Area 122/13 First Place Jill Lazar  Rajesh Nambadi 
Runner Up Heather Hockenberry  Scot Storey 
Area 132/27 First Place Thade Corbett  Shane Cohen 
Runner Up Sue Amin  Thade Corbett 
Area 142/27 First Place Jacqui Brzuchalski  Keith Schoonover 
Runner Up Jim Boswell  Jim Boswell 
Area 152/11 First Place Dedra Demaree  Matt Blazi 
Runner Up Cameron Mothersbaugh  Leslie Arnold 
 
Division B
Contest Date Position Table Topics International Speech
Division B 3/22 First Place Natanya Sortland  William Morgan 
Runner Up Brian Murphy  Raja Vaidya 
Area 202/6 First Place Inger Hatlen  Nisha Dharmarajan 
Runner Up Rachel Winship  Jackie Boyden 
Area 212/18 First Place Natanya Sortland  Lindsay Heller 
Runner Up    
Area 222/25 First Place Brian Murphy  Billy Morgan 
Runner Up David Kirchmer  N/A 
Area 232/6 First Place Jorge Orellana  Danie Qiu 
Runner Up Kelli Johnson  Clara Thorne 
Area 242/18 First Place Lisa Gerelli  Raja Vaidya 
Runner Up   Andrew Montella 
 
Division C
Contest Date Position Table Topics International Speech
Division C 3/20 First Place Denille Ducasse  Ken Krawchuk 
Runner Up David Easlea  Eric Trumbower 
Area 302/25 First Place Connor Robick  Megan Krik 
Runner Up Joel Dessin  Kelly Winter 
Area 313/5 First Place David Easlea  Ken Krawchuk 
Runner Up Nga Nguyen  Nga Nguyen 
Area 323/5 First Place Irene Levy Baker  Edna J. Miranda 
Runner Up    
Area 333/2 First Place Denille Ducasse  Soma Banik 
Runner Up Krista Tobin  Wendy Clouser 
Area 342/24 First Place Geneve Dupuy  Eric Trumbower 
Runner Up Sheth Jones  Suzanne Kralle 
 
Division D
Contest Date Position Table Topics International Speech
Division D 3/16 First Place Jonathan Chain  Malathi Pentapalli 
Runner Up Larry Liberti  Debbie Martin 
Area 402/11 First Place Jeff Martin  Debbie Martin 
Runner Up Janice Swierczek  Indhu Venkat 
Area 412/20 First Place Robert DeDomenico  Don Netz 
Runner Up Lisa Rose Johnson  Mike Paglione 
Area 422/23 First Place Larry Liberti  Lisa Jones 
Runner Up Kent Stein  Michael Ulrich 
Area 432/11 First Place Jonathan Chain  Malathi Pentapali 
Runner Up Marcella Garwood  Gregory Ludwig 
Area 442/23 First Place Barbara Snyderman  Stephen Cole 
Runner Up Stephen Cole  Daniel Stahl 
 
Division E
Contest Date Position Table Topics International Speech
Division E 4/1 First Place Jitendra Mishra  Elizabeth Jordon 
Runner Up Andrea Bischoff  Agustin Garcia 
Area 502/13 First Place Kimberly Giambrone  Timothy Tislon 
Runner Up Rebecca (Becky) Ellis  Kasi Dotterer 
Area 513/6 First Place Anne Furman  n/a 
Runner Up Marisa Nalevanko  n/a 
Area 522/27 First Place Jitendra Mishra  Agustin Garcia 
Runner Up Agustin Garcia  Celeste Behe 
Area 532/27 First Place Andrea Bischoff  Elizabeth Jordon 
Runner Up Helen Fosam  Todd Carpien 
Area 543/6 First Place Dante Olandi  Dante Olandi 
Runner Up n/a  n/a 
 
Division F
Contest Date Position Table Topics International Speech
Division F 4/3 First Place Sapna Chugani  Charanbeer Kaur 
Runner Up George M. Philip  George M. Philip 
Area 602/6 First Place Thaine Shetter  George Philip 
Runner Up Nicholas Gates  Andrew Haze 
Area 612/20 First Place George Phillips  Randy Hudson 
Runner Up    
Area 622/6 First Place Deborah Darbee  n/a 
Runner Up Michelle Weber   
Area 632/20 First Place Tempeste Johnson  Robert Fuller 
Runner Up Rita Johnson-Harvey  Jeff Bernas 
Area 642/6 First Place Sapna Chugani  Charanbeer Kaur 
Runner Up Regina Neubauer  Regina Neubauer 
 
Division G
Contest Date Position Table Topics International Speech
Division G 3/13 First Place Rachel Hooks  Amy Feierman 
Runner Up Chidiogo Ofoegbu  Elliot Dennis 
Area 702/23 First Place Christina Babb  Elliot Dennis 
Runner Up Ashley Fareno  Steph Hagerty 
Area 712/24 First Place Rachel Hooks  Amy Feierman 
Runner Up Mark Dobbins  Stephanie Ellis 
Area 722/25 First Place Mike Savarie  Mike Savarie 
Runner Up P. Michael Booner  Mike Gabriele 
Area 732/23 First Place Chidiogo Ofoegbu  Laura Walter 
Runner Up Rob Lawless  Derrick Gilbert 
Area 742/25 First Place Neil Dolinger  Sriparna Mondal 
Runner Up Alex Troyhock   
 
Division H
Contest Date Position Table Topics International Speech
Division H 3/6 First Place Kimberly Gauthier  Simonia O. Carter 
Runner Up Raja Vaidya  Arnab Nag 
Area 802/19 First Place Raja Vaidya  n/a 
Runner Up Ruth Pressley   
Area 812/27 First Place Kimberly Gauthier  George Peters 
Runner Up Natalie Balanovsky  Ram Murali 
Area 822/10 First Place Benjamin Deatrich  n/a 
Runner Up    
Area 832/17 First Place Kiaara Mendiratta  Arnab Nag 
Runner Up    
Area 842/25 First Place Simonia Carter  Simonia Carter 
Runner Up Herb Rheinstrom  Herb Rheinstrom